Keymag

Azot ve potasyum içermesinin yanında magnezyum içeriği ile bitkilerde verim artışına yardımcı olur.Meyve oluşumundan sonra hasada kadar kullanılabilir. Potasyum içeriğinin yüksek olmasından dolayı meyve içini doldurur ve kaliteyi artırmada etkilidir.

Keymag Safir | NP gübresi

Azot; bitkide vegetatif gelişmeyi sağlayan önemli bir elementtir. Bitkilerin dal, sürgün, yaprak gibi yeşil aksamının gelişmesi, fotosentez etkinliği, kök ve gövde oluşumu için önemli bir elementtir. Besin maddeleri içerisinde kendisini en çabuk azot noksanlığı hissettirir. Bu yüzden azot, bitki besin maddeleri içerisinde, en önemlisidir ve gübrelemede en çok kullanılanıdır.

Azot noksanlığında bitkilerde, büyüme ve gelişme hızlı bir şekilde yavaşlar, bitki küçük kalır. Sürgün sayısı az ve sürgün boyu normalden kısadır. İlerlemiş azot noksanlığında sürgünler kıvrılarak aşağı doğru büyür. Yapraklar küçülerek vaktinden önce dökülür ve ağır kloroz (sararma) görülür. Bitki yaşlılık hormonu salgılar ve kök gelişimi zayıftır. İnce ve zayıf kökler görülür.

Azot noksanlığı öncelikle kendini yaşlı yapraklarda gösterir.

Azotun fazla verilmesi durumunda ise bitkide anormal boya kaçma, bitki dokularında gevşekleşme, bitkide yatma, hastalıklara karşı direncin azalması, geç çiçeklenme ve raf ömründe kısalma, şeker sentezinde azalma, erken meyve dökülmesi, depo hastalıklarının artması gibi olumsuzluklar gözlemlenir.

Fosfor, çiçeklenme biyolojisi, tohum oluşumu, enerji transferi (ATP), gen aktarımı (DNA) gibi konularda mutlak gereklidir. Fosfor noksanlığı bitkinin en çok generatif yönden zarar görmesine neden olur.

 

Kullanım Alanı :

Keymag Safir yüksek miktarda Azot içerigi ile her bitkide bitkinin azot ihtiyacını gidermek için kullanılabilir. Fosfor içerigi sayesinde bitkilere enerji sağlar ve bitkilerin daha yesil kalmasını saglar. Fosforlu gübrelemelerinize destek saglar. Nitrat Azotu içeriginin yüksek olmasından dolayı Azotu bitkiler daha hızlı alırlar.

Keymag Safir direk topraga uygulanabildigi gibi damlama sisteminden ve yagmurlama sisteminden de rahatlıkla uygulanabilir. %100 suda çözünen bir gübredir.

Fosfor ve potasyumu aynı anda bitkiye sunan bir gübredir. Çiçek ve meyvenin devam ettiği dönemlerde ve sıcakta bitki boyunu kontrol etmek için erken dönemde uygulanabilir. Ayrıca magnezyum içermesinden dolayı bitkilerin her dönem magnezyum ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur.

Çok iyi bir azot ve fosfor kaynağıdır. Bitkilerde erken dönemde çiçeklenme ve kök gelişimini teşvik eder. Fosfor’un yanında bitkilerin erken dönemde gereksinim duyduğu azot içeriği sayesinde bitkilerde sorunsuz bir gelişime yardımcı olur.

Topraktan sulama suyu ile 400-1200 g/da/gün uygulama yapılır. Bu değerler, fikir vermesi açısından tavsiye niteliğindedir. Uygun dozlar tarımsal analiz sonuçları ve bitkilerin gelişme durumuna göre bu konuda teknik bilgisi olan kişilerce belirlenebilir. Tavsiye edilen uygulama miktarını aşmayınız. Daha fazla bilgi için Pazar Geliştirme Departmanımızı arayınız.

Kategoriler: , Product ID: 1256